Anasayfa / Makale

 

Kıyafetin İş Hayatındaki Önemi

 

Kurumsallaşmanın tamam olması için kurum kimliğine uygun iş kıyafeti giyilmesi yeni bir uygulama değildir. Çok eskiden beri var olan bu alışkanlık özellikle bu yüzyılın son çeyreğinde iyice yaygınlaşmıştır. Artık mahalle bakkallarının da üzerinde ''Şen Bakkal '' yazan önlük giydiğini hepimiz biliyoruz.

İyi bir iş elbisesi aynı zamanda kurum amblem ve logosunu taşımalı ve renk seçimi de buna uygun olmalıdır. Çalışanların rahatı ve verimliliği düşünülerek beden ölçülerine uygun sipariş verilmeli veya ısmarlama yaptırılmalıdır.

İş elbiseleri en az iki farklı konseptde yazlık ve kışlık olarak tasarlanmalı ve her çalışan için en az 4-5 takım olarak sipariş edilmelidir. Özel hayatımızda giydiğimiz kıyafetlerin temizliği ve kalitesine nasıl dikkat ediyorsak iş elbiselerinin de dayanıklı, ve rahat olması gerekir. Temizliği kolay olmalı, yıkama ve temizlemeye karşı dayanıklı kumaş ve baskı çeşitleri seçilmelidir.

Ucuz olsun diye esirgediğimiz her kuruş bize maliyet olarak geri döner. Bol kazançlı ve huzurlu iş hayatı dileklerimizle. Tem-İş.

BAŞARIYA GİDEN YOL

Bir insanı diğerlerinden farklı yapan şey yaşadıklarından çıkardığı tecrübelerdir. İnsanlar yaşadıklarından edindikleri tecrübelerle çok şey öğrenirler. Yeni neslin en büyük avantajı, daha önceki kuşakların geceli gündüzlü çalışmalarından, yıllar süren emekle yoğrulmuş mücadelelerinden çıkarılmış dersleri, sahip oldukları çağdaş iletişim olanakları sayesinde aynı sıkıntıları çekmeden edinebilme kolaylığıdır.

Başarıyı ve mutluluğu sağlayan insanın fikirleridir. İnsanın dertlerini, sıkıntılarını, tasalarını korkunç hale getiren ve çekilmez kılan ya da çözülebilir basit sorunlar haline getiren de gene insanın taşıdığı düşünceleridir. Hayata iyiyi ve güzeli düşünerek yaklaşırsak iyi ve güzel sonuçlar alırız. Kötümser yaklaşımın sonunda da olumsuz sonuçlar almak kaçınılmazdır. Onun için olumlu düşünürsek, olumsuzu dahi olumluya çeviririz. Başarıyı yakalamanın sırrı da insanın fikirlerinde yatar. Başaracağına inancı mutlak olan insan için başarı kaçınılmazdır. Başarma azmimiz ne kadar güçlüyse, başarı da o kadar yakındır.

İnanın; İnsanın içinde o kadar sonsuz bir enerji vardır ki, insan kendindeki bu enerjiyi keşfettiği zaman hayal ettiği her şeye ulaşır. Kısacası, başarılı olmak da, başarısız olmak da kendi elimizdedir. Mutlu yada mutsuz olmak da. Eğer başarılı olmak istiyorsanız kendinize başarılı bir insanı örnek almalısınız. Onun gibi düşünüp, onun gibi çalışmaya çaba göstermelisiniz. Eğer başarılı İnsanların yolunu izlerseniz bir gün onun gittiğinden daha uzaklara ulaşmanız içten bile değildir.

İnsan gerçekten doğrudan yanaysa ve dürüstse, içinde başarma azmi varsa, başaracak gücü de var demektir. Hele dürüstlüğünü ve başarma azmini nezaketiyle birleştirmeyi başarmış bir İnsan için hayatta açılmayacak kapı yoktur. Benim bu konuyu özlü bir şekilde ifade eden ve sıkça kullandığım bir tabir vardır: 'En büyük kabadayılık, efendiliktir.' Önemsediğim bir diğer konu da iş arkadaşlarımızla olan ilişkilerimizdir. İnsanlar için çalıştıkları ortam ve bu ortam içindeki ilişkileri çok önemlidir. Daha sağlıklı ve daha saygın bir İnsan olmak ve sağlıklı ve huzurlu bir çalışma ortamı istiyorsak birbirimize saygı göstermeli, değer vermeliyiz. Mutlu olmak uyumlu yaşamaktan ve uyumlu çalışmaktan geçer.

Gerek hayatımızda, gerekse çalışma ortamımızda aşırı tepkiler vermekten kaçınmalıyız. Aşırı tepkiler ilişkilerimize dolayısıyla kendimize zarar verir. Dünyanın en mutsuz insanları uyumsuz insanlardır. Ayrıca İş arkadaşlarının birbirini göz ardı eden, birbirini yok sayan tutum ve davranışları işyerinde huzuru ve verimliliği düşüren en önemli etkenlerden biridir. Bu nedenle ben, ofisboy'undan genel müdürüne kadar bütün elemanlarıma ayrı - ayrı özel bir değer veririm. Unutmayalım ki başkalarını önemsemek İyi bir yaşam tarzının vazgeçilmez unsurudur. İnsanlara ne kadar değer verirsek, bizim değerimiz o kadar artar.

Bizim İşimiz insan ilişkisine ve kaliteli hizmete dayanır O yüzden insanı etkileme vasfı çok önemlidir. Her çalışanın etkileme vasıflarına sahip olması gerekir. İlgilendiğimiz müşteriyi mutlaka etkilemeliyiz. Bunu sağlamanın yolu da mesleğimiz hakkında geniş bilgiye sahip olarak kendimizi ve işimizi geliştirmenin ve yeni gelişmeleri bilgi ve deneyimlerimizi müşteriye anlatabilmekten geçer. Beklediğimiz verimi almak için önce müşterimize geniş bilgi aktarmalıyız. Ne kadar geniş bilgi verirsek işimize vakıf olduğumuz düşünülecektir.

Şu bir gerçektir ki; müşteri işini iyi bilen satış uzmanından alışveriş yapmak ister. Mükemmel bir hizmet ustası olmanın ön şartı özgüvendir. Kendimize olan güveni hiç bir şartta kaybetmez ve bunu da karşımızdakine yansıtabilirsek istediğimiz sonuçları alabiliriz. Başaramama korkusunu İçinde taşıyan insanlar hiçbir zaman başarılı olamamışlardır. Başarıya ulaşmak için korkuların yenilmesi, yerine eksiksiz bir özgüvenin konulması gerekir. Kusursuz bir özgüven eksiksiz basarı getirir.

Öz güvenimizi kazanmak İçin korkularımızın üstüne gitmeliyiz. Satış yeteneğimizi de zor müşterinin üstüne giderek geliştirebiliriz.

Unutmayalım ki, başarının her türü için yol zordan geçer. Bir işin üstesinden gelmek için karşılaştığımız ve yendiğimiz zorluklar başarımızın değerini arttıracaktır. İşimizde daha seçkin bir yere ulaşmak ve kendimizi geliştirmek istiyorsak dikkat etmemiz gereken özelliklerden biri de, müşteri karşısındaki konuşmalarımız ve jestlerimizdir.

>Akıcı bir konuşma ve bu konuşmayla uyumlu jestler bizim yapımızı, karakterimizi ve niteliğimizi yansıtır. Kendini iyi ifade eden ve karşısındakini etkilemeyi başaran ve içtenliğini tüm davranışlarıyla belli eden bir satış uzmanının etkileyemeyeceği müşteri yoktur. Çünkü içtenlik İnsanın en güzel özelliklerinden birisidir. İnsanlarla girdiğimiz her türlü İlişkide öncelikle içten olmalıyız çünkü tüm insanların en önem verdiği özellik bir insanın kendilerine olan yaklaşımının içten olup olmadığıdır.

Müşteri ile olan ilişkimizde de kendimizi onun yerine koymalıyız. Kendimize layık görmediğimiz hiçbir hareket ve davranışı müşterilerimize layık görmemeliyiz. İlgi görmek İstiyorsak ilgilenmeliyiz, sevgi görmek istiyorsak sevmeliyiz, saygı görmek istiyorsak, önce biz saygımızı göstermeliyiz. Unutmayalım ki tüm ilişkilerimizde olduğu gibi iş ilişkilerimizde de ne verirsek onu alırız. Mükemmel bir ilişki kurmanın yolu iyi niyetten geçer. İyi niyet göstergesi güler yüzlü, tatlı dilli ve mütevazi olmaktan geçer. Sıkça kullandığımız bir tabir vardır: “ İnsanın büyüğü mütevazi olanıdır” veya “ Dolgun başak eğik, boş başak dik durur.”

Önemli olan insanın, sahip olduğu bilgi ve tecrübeleri pratiğe geçirip - geçirmediğidir. Önemli olan insanın yaptıklarıdır. Çünkü insanın ölçüsü onun pratiğidir, pratikte yaptıklarıdır. Düşündüğü ve tasarladığı şeyleri hayata geçirip geçirmediği, hatta ne ölçüde hayata geçirdiğidir.

https://www.facebook.com/TemisElbiseleriCom

https://twitter.com/TemisElbiseleri

https://temiselbiseleri.blogspot.com.tr/

https://www.instagram.com/temis.iselbiseleri

 

Blog Sayfamıza gitmek için tıklayınız.